MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe widowisko nad Krakowem i Małopolską! Zorze z fantastycznymi kolorami

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Północne obrzeża Krakowa
Północne obrzeża Krakowa Maks Dzieja
Noc, a niebo świeci wieloma kolorami. Nieprawdopodobne widowisko zafundowało nam słońce poprzez liczne rozbłyski i siłę tych rozbłysków. Ziemia była otoczona niezwykłymi barwami. Niektórzy straszyli nawet, że zabraknie prądu w tym czasie, ale nic takiego się nie działo. Natomiast widowisko było emocjonujące. Tej nocy wiele osób nie spało.

Niecodzienny spektakl widoczny był nawet tam, gdzie to niemal niemożliwe. Były sygnały nawet z Bieszczad, że zorza jest widoczna między chmurami. W całej Małopolsce ludzie dzielili się zdjęciami. Były także z centrum Krakowa.

Zorza polarna, co to takiego?

Przypomnijmy, że zorza polarna powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Ogromne ilości naładowanych cząstek są wyrzucane w kierunku Ziemi. Natrafiając na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając wodór i azot, wówczas powstaje to kolorowe widowisko - wielobarwne rozbłyski światła, zwykle w odcieniach czerwieni, żółci, zieleni.

Mówi się, że zorza pokazuje się nielicznym. Do jej oglądania trzeba chęci, cierpliwości, a przede wszystkim szczęścia. Tej nocy wszyscy, którzy mieli chęci, to mieli też szczęście.

Rozbłyski skierowana na Ziemię

Wiele osób także z Krakowa i powiatu krakowskiego śledziło niebo już od wielu godzin posiłkując się wiadomościami z bloga "Z głową w gwiazdach" prowadzonego przez Karola Wójcika, który jest pasjonatem i popularyzatorem astronomii, obserwatorem nieba. Opowiadał o rozbłyskach na Słońcu.

- To wszystko działo się na stronie Słońca, która była skierowana na Ziemię. Wiele z tych rozbłysków wygenerowało koronalne wyrzuty masy (CME) i to wszystko zmierza teraz w stronę naszej planety (Ziemi) - informował popularyzator astronomii.

I dodawał: - To była burza magnetyczna klasy G5. Ekstremalna, najwyższej możliwej kategorii! Taka, o której będzie się mówiło latami i której będą poświęcone całe rozdziały w książkach o astronomii!

Wyjaśniał też, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, które określane jest mianem "kanibalistyczne CME". Co to znaczy?
- Kolejne fale gęstej materii wyrzuconej ze Słońca podczas lotu pochłaniają się nawzajem, przybierając na sile. I takie właśnie nawarstwione CME może uderzyć w Ziemię najbliższej nocy - Karol Wójcik informował przed zjawiskiem zorzy, która oglądaliśmy na nocnym niebie.

Giganci zatruwają świat

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykłe widowisko nad Krakowem i Małopolską! Zorze z fantastycznymi kolorami - Dziennik Polski

Wróć na brzeszcze.naszemiasto.pl Nasze Miasto