Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolna wyprawa do Gorlic była okazją by poznać mało znane miejsca i zwiedzić Muzeum Regionalne

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Historycznym spacerem po Gorlicach rozpoczęła regionalna wycieczka klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach
Historycznym spacerem po Gorlicach rozpoczęła regionalna wycieczka klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach Nasza Bobowa
Historycznym spacerem po Gorlicach rozpoczęła się regionalna wycieczka klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach. Uczniowie odwiedzili na swojej trasie miejsca związane z ważnymi wydarzeniami naszej historii lokalnej. Dowiedzieli się, dlaczego gorlicka Tereska trzyma w rękach wiadro i jaki związek ma Kazimierz Pułaski, bohater konfederacji barskiej i wojny o niepodległość USA z ziemią gorlicką oraz poznali tajemnice gorlickich kapliczek: Jezusa Frasobliwego przy zbiegu ul. Węgierskiej z ul. Kościuszki, oraz Matki Boskiej przy ul. Krętej.

Podróżując w czasie i ulicami Gorlic, dotarli w końcu do XX wieku i do Muzeum Regionalnego PTTK, gdzie mieli okazję wziąć udział w bardzo interesującej lekcji historii na temat I wojny światowej i bitwy pod Gorlicami. Uczestniczyli w niej, pod fachową opieką Katarzyny Liany, przewodnik po muzealnych zbiorach, bardzo aktywnie rozwiązując łamigłówki w aplikacji przeznaczonej dla zwiedzających wystawę.

Piękna słoneczna pogoda zachęciła uczestników naszej wycieczki do odpoczynku na gorlickim rynku i częstowaniu się smacznymi lodami „U Łukasiewicza”. Wyjazd ten był świetną lekcją historii, bo jak inaczej uczyć o bitwie pod Gorlicami, niż odwiedzając miejsca wydarzeń, w których brali udział nasi pradziadkowie? Młodzieży klasy VII towarzyszyła podczas wyjazdu Krystyna Karp, wychowawczyni, a wyjazd zorganizowała i po mieście oprowadzała Barbara Sowa, nauczycielka historii.

Muzeum warto odwiedzić

Gorlickie Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza zostało założone w 1957 r. przy współudziale Konstantego Laskowskiego, Alfreda Wacławskiego i Stanisława Gabryela. Muzeum mieści się w najstarszej, bo z około 1780 r. kamieniczce miasta, której właścicielem był kaflarz Mikołaj Grabiec.

W muzeum zgromadzono eksponaty dokumentujące historię Gorlic, m.in. zabytkowe dokumenty z pieczęciami, plany miasta oraz statuty cechowe od XV do XVII w.

Wśród pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu – prekursorze przemysłu naftowego na uwagę zasługują: alembik aptekarski, urządzenie do destylacji ropy naftowej, oraz prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej.

Atrakcją ekspozycji dotyczącej I wojny światowej jest makieta rozegranej 2 maja 1915 r. bitwy pod Gorlicami oraz salon figur woskowych najważniejszych postaci tej operacji.

Część etnograficzna muzeum obrazuje natomiast różnorodność kulturową Pogórza Gorlickiego, na którą składają się tradycje polskie i łemkowskie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto