Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. Przejęli dworzec PKP i planują co z nim zrobią

Bogusław Kwiecień
W Brzeszczach budynki stacyjne są niechlubną wizytówkę miasta. Podobnie jest w Chełmku, ale tutaj wkrótce ma ruszyć przebudowa dworca

Brzeszcze są kolejną gminą w Małopolsce zachodniej, której udało się przejąć nieodpłatnie od Polskich Kolei Państwowych dworzec wraz z parkingiem. Ostatnio urzędnicy ogłosili przetarg na projekt budowlany w ramach zaplanowanej rewitalizacji tego obiektu.

W tej chwili budynki dworcowe stacji Brzeszcze – Jawiszowice, które znajdują się w centrum, tuż przy ruchliwej drodze wojewódzkiej 933, stanowią niechlubną wizytówkę miasta. W urzędzie gminy mają już wstępny pomysł, co będzie w tych budynkach po przebudowie.W głównej części znajdą się: poczekalnia, kasa, toalety, punkt informacji turystycznej, biblioteka, czytelnia, sala wystawowa do zwiedzania z tablicą interaktywną, kawiarnia wraz z zapleczem.

W drugim byłym budynku magazynowym będą pomieszczenia dla organizacji pozarządowych. – Mamy nadzieję, że gminie uda się znaleźć pieniądze na to, by dworzec można było przebudować. Nie mamy rynku, więc przynajmniej dworzec powinien być wizytówką miasta – uważa Dawid Szczepański ze Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Brzeszcze „Brzost”.

To nie jedyny taki obiekt, który straszy swoim wyglądem. Podobnie jest w Chełmku, gdzie zamknięty na cztery spusty, zrujnowany budynek także znajduje się w centrum miasta, przy głównej drodze. Tutaj jest jednak szansa, że może jeszcze w tym roku rozpocznie się jego przebudowa. Urząd Miejski w Chełmku wystąpił o dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Cały jej koszt szacowany jest na 987 tys. zł. Przy okazji urzędnicy planują wyremontować obiekt stacyjny znajdujący się w Gorzowie.– Projekt przebudowanego dworca w Chełmku przewiduje, obok części dla podróżnych, w której będzie poczekalnia i kasy, pomieszczenia na wystawę poświęconą historii fabryki Bata i miejsce spotkań dla młodzieży – mówi Kamil Szyjka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Chełmku.

W planach ważne miejsce zajmuje także pobliski parking, bo zgodnie z koncepcją dworzec po przebudowie ma funkcjonować na zasadzie park & ride. W Chełmku spodziewają się, że zainteresowanie podróżowaniem pociągami znacząco wzrośnie po remoncie linii kolejowej 93 Oświęcim – Trzebinia. Ma on rozpocząć się w 2019 roku.

Budynek dworca przejął również przed dwoma laty Zator, ale na razie tutejszy urząd nie ma w planach jego zagospodarowania, chociaż – jak przyznaje burmistrz Mariusz Makuch – obiekt jest w stanie krytycznym.
Problem w tym, że na linii 94 z Oświęcimia do Krakowa Płaszowa od grudnia ub. roku znów nie jeżdżą pociągi.

ZOBACZ TAKŻE: Miliony złotych na rozbudowę ulicy Igołomskiej

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeszcze.naszemiasto.pl Nasze Miasto