Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Barok na Spiszu: od 13 sierpnia do 15 sierpnia trzy bezpłatne koncerty w zabytkowych kościołach Małopolski

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Barok na Spiszu
Barok na Spiszu Materiały promocyjne
Tematem tegorocznej edycji festiwalu Barok na Spiszu są "Muzyczne podróże". W jej ramach odbędą się trzy koncerty - 13 sierpnia w Nidzicy, 14 sierpnia w Jurgowie i 15 sierpnia w Łapszach Niżnych. Posłuchamy muzyki dawnej w barokowych wnętrzach. Wstęp wolny.

Sałatka makaronowa z tuńczykiem

od 16 lat

Festiwal Barok na Spiszu jest inicjatywą kulturalną zapoczątkowaną w roku 2012 i mającą na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza. Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowa to barokowe perły, jednak wciąż jeszcze mało znane. W tych właśnie wnętrzach odbywają się koncerty muzyki barokowej w wykonaniach artystów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej na kopiach instrumentów z epoki i reprezentujących wysoki poziom profesjonalny.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 13 sierpnia w Niedzicy, skąd zespół Scepus Baroque zabierze nas w objazdową wycieczkę do dawnej Polski. Rozpoczniemy w Krakowie przełomu wieków XVI i XVII, po czym odbędziemy podróż w czasie i przestrzeni przez Warszawę, Łowicz, Warmię, Jasną Górę, docierając do Podolińca. Po drodze dowiemy się jak wyglądało życie muzyczne ówczesnych polskich dworów i poznamy nazwiska ówczesnych muzycznych gwiazd.

Kolejnego dnia 14 sierpnia nasza podróż będzie miała dużo większy zakres, bo międzykontynentalny. W programie przygotowanym przez Julietę González-Springer i Katarzynę Wiwer wysłuchamy w Jurgowie muzycznej opowieści o tym, jak zdobywano Nowy Świat i jak miejscowe tradycje łączyły się z muzyką przywiezioną z Europy. Wśród wykonawców znajdą się również artyści zakorzenieni w muzyce Ameryki Łacińskiej, pochodzący z Meksyku i Peru, a w programie koncertowym pojawią się również niespotykane na co dzień instrumenty.

Naszą festiwalową podróż zakończymy we Francji, w której już w epoce baroku ukształtował się jedyny w swoim rodzaju, wyrafinowany muzyczny smak. O jego szczególnych komponentach dowiemy się więcej 15 sierpnia podczas koncertu zespołu Ensemble Overtone w Łapszach Niżnych, który szczególnie specjalizuje się w wykonawstwie dzieł tego muzycznego kręgu.

Podczas koncertów festiwalu Barok na Spiszu, jak zawsze, będziemy mieli sposobność podziwiania piękna wnętrz spiskich zabytków. Pół godziny przed każdym koncertem nasi znakomici przewodnicy oprowadzą chętnych po wnętrzach kościołów, opowiadając o kryjących się tutaj perełkach. Będzie też okazja odwiedzenia Sypańca w Łapszach Niżnych. Co to jest Sypaniec i co można w nim teraz podziwiać - dowiemy się tuż przed finałowym koncertem.

Festiwal Barok na Spiszu jest jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych, jakie odbywają się na terenie Małopolski. Ambitny program, premiery przygotowane specjalnie dla Festiwalu, promocja kultury polskiej, współpraca z muzykologami w celu aktywnego poszukiwania wartych propagowania dzieł epoki baroku, jeszcze nie odkrytych bądź spoczywających dotąd w archiwach, przygotowywanie specjalnych wydarzeń, najwyższej klasy wykonawcy, promocja zabytków architektury, mini wykłady podczas każdego koncertu – oto oblicze festiwalu Barok na Spiszu.

Dotąd, w ciągu 10 edycji festiwalu, odbyły się 43 koncerty połączone ze zwiedzaniem zabytkowych wnętrz, miniwykładami, prezentacją wydawnictw o regionie. Powstał zespół Scepus Baroque, który przygotowywał premierowe programy specjalnie dla Baroku na Spiszu, ale występował również na innych festiwalach, będąc wizytówką Spisza. Były to między innymi cykle koncertowe Bach200 w Warszawie, Festiwal ORGANyPlus Gdańsku, czy Leszno Barok Plus. Wystąpili znakomici artyści specjalizujący się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej.

Zgodnie z ideą festiwalu promowana jest szczególnie muzyka polska i polscy artyści, ale na zaproszenie festiwalu przybywali również artyści z Włoch, Francji, Austrii, Szwajcarii, Meksyku, Czech i Słowacji, a nawet Korei Południowej. Odbyły się już koncerty w pięknych, zabytkowych wnętrzach spiskich kościołów w Niedzicy, Łapszach Wyżnych i Niżnych, w obu kościołach w Krempachach, we Frydmanie, Kacwinie, Nowej Białej, Jurgowie, a także na zamku w Niedzicy.

Program tegorocznej edycji festiwalu Barok na Spiszu:

13.08 2023
Niedzica, kościół św. Bartłomieja

godz. 16.30 Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem - Maria Waniczek

godz. 17.00 Koncert

PODRÓŻ Z KRAKOWA DO PODOLIŃCA

Scepus Baroque:
Katarzyna Wiwer – sopran
Andrzej Zawisza – bas
Dominika Małecka, Mateusz Małecki – skrzypce barokowe
Artur Szczerbinin – pozytyw

mini wykład: Katarzyna Wiwer: Życie muzyczne na dworach polskich.

14.08 2023
Jurgów, kościół św. Sebastiana

godz. 17.30 Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem - Józef Górka
godz. 18.00 Koncert

AMOR DIVINO – arie i duety z kręgu muzyki religijnej barokowej Hiszpanii, Katalonii i Meksyku

Katarzyna Wiwer, Julieta González-Springer – soprany
Andrzej Zawisza – klawesyn
Victor Martínez Huaman – instrumenty perkusyjne

mini wykład: Julieta González-Springer: Muzyczna podróż do Nowego Świata.

15.08.2023
Łapsze Niżne, kościół św. Kwiryna

godz. 17.00 Zwiedzanie Sypańca z przewodnikiem - Barbara Kowalczyk, Alicja Wójtowicz
godz. 17.30 Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem - Barbara Kowalczyk
godz. 18.00 Koncert

SKŁADNIKI FRANCUSKIEGO SMAKU

Ensemble Overtone
Michaela Koudelková – flety proste, traverso
Klaudia Matlak – skrzypce barokowe
Julia Karpeta – viola da gamba
Maurycy Raczyński – klawesyn

mini wykład: Maurycy Raczyński: Składniki francuskiego smaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Festiwal Barok na Spiszu: od 13 sierpnia do 15 sierpnia trzy bezpłatne koncerty w zabytkowych kościołach Małopolski - Gazeta Krakowska

Wróć na brzeszcze.naszemiasto.pl Nasze Miasto