Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastąpi teraz rzeź drzew?

Monika Pawłowska
Nadesłane przez Czytelnika
W ciągu kilku dni zniknął spory zagajnik młodych drzew przy wylotowej drodze z Oświęcimia w stronę Libiąża.

Niektóre z nich - brzozy - miały powyżej 20 cm średnicy. W Harmężach (gm. Oświęcim) w ub. weekend pomiędzy stawami trwała wycinka drzew. Jedno z nich miało dobrze ponad metr średnicy.

- To chyba był dąb. Drzew było tam kilkanaście, teraz zostało jedno - denerwuje się Dariusz Kozłowski z Oświęcimia, który w ub. sobotę wybrał się tam na spacer.

Właściciele prywatnych posesji od 1 stycznia mogą bez pozwoleń i jakichkolwiek konsekwencji finansowych wycinać drzewa i krzewy.
Nie ma znaczenia ile lat ma drzewo oraz jaka jest jego grubość. Pozwala im na to nowelizacja ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach. Zdaniem autorów znowelizowanej ustawy własność prywatna, jest świętością.

- Kto posadził, ma prawo wyciąć i dokładnie wie, co z tym drzewem ma zrobić - twierdzi minister środowiska Jan Szyszko. Zezwolenie na wycinkę nie jest również wymagane od rolników.

- Ale tylko wówczas, jeżeli wycinka służy przywróceniu dotychczasowych nieużytków pod działalność rolniczą - wyjaśnia Robert Kuta, kierownik wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Oświęcim. Jeżeli rolnik chciałby wyciąć roślinność pod budowę jakiegoś obiektu np. stodoły, wówczas wtedy nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia.

Wystarczy jednak, że rolnik powie, że prowadzi wycinkę, bo będzie chciał tam zasadzić marchewkę, a potem może zmienić zdanie i budować.

- Ta znowelizowana ustawa ma blaski i cienie - przyznaje Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim.
Plusy, to z pewnością udogodnienia dla właścicieli, którzy sami teraz decydują co chcą mieć pod oknem czy na działce, ale mając świadomość w jakim potwornym środowisku żyjemy, każda pojedyncza wycinka może złożyć się na masowy problem. Ekolodzy biją na alarm.

- Zaczynamy obserwować rzeź drzew - mówi Robert Wawręty, wiceprezes Towarzystwa na Rzecz Ziemi w Oświęcimiu.
Szczególnie w przypadku rolników będzie dochodziło również do usunięcia zadrzewień śródpolnych, drzew rosnących na nieużytkach etc. Nikt nie sprawdzi czy robi się to w celu przywrócenia gruntów do użytkowania rolniczego czy sprzedaży drewna lub wykorzystania go na opał.

- Ustawa zatem daje w tym zakresie pole do gigantycznych nadużyć - ostrzega Robert Wawręty.

Ekologów niepokoi również wykreślony z ustawy obowiązek uzgodnienia z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska
wycinek drzew przydrożnych. To z kolei może spowodować znikanie całych alei.

Przy okazji ofiarami masowych rzezi mogą być rzadkie zwierzęta. Zagrożony jest m.in. chroniony prawem Uni Europejskiej chrząszcz pachnica dębowa, który żyje nie tylko w dębach oraz chronione gatunki ptaków czy też nietoperze.

Znowelizowana ustawa
Jeśli jesteś osobą fizyczną,
możesz usunąć ze swojej posesji każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwasz je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Są wyjątki.
Usunięcie może być niemożliwe lub utrudnione, jeżeli drzewo jest objęte dodatkową ochroną: jest pomnikiem przyrody, jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, jest objęte ochroną konserwatora zabytków oraz są „domem” dla chronionych gatunków zwierząt, roślin albo grzybów.

Dla kogo zezwolenia.
Nadal o pozwolenie na wycinkę muszą się o nie starać podmioty prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz gminy i inne samorządy. Wyjątkiem są drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej (akacja) i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew limit wynosi 50 cm.

Razem w domu, razem w pracy. Czy można uniknąć konfliktów?

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeszcze.naszemiasto.pl Nasze Miasto