Prawnik Wojciech Stypułkowski o zasadach nagrywania policjantów w czasie interwencji i publikacji takich materiałów w sieci

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Interweniujący policjanci często są bohaterami amatorskich filmów. Czy można to robić i wrzucać do sieci?
Interweniujący policjanci często są bohaterami amatorskich filmów. Czy można to robić i wrzucać do sieci? Arch. GK
Policjanci, jak i inni funkcjonariusze publiczni na służbie (np. umundurowani strażnicy miejscy, strażnicy graniczni, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego lub Służby Celno – Skarbowej itd.) są dość często bohaterami wielu amatorskich zdjęć i filmów wykonanych przez osoby kontrolowane lub przypadkowych świadków tych zdarzeń, które następnie nierzadko trafiają do internetu. Czy można ich nagrywać? Na to pytanie odpowiada Wojciech Stypułkowski, radca prawny z kancelarii Lex Projects.

Nagrania są wykonywane podczas kontroli drogowych, legitymowania na ulicy itd. Powstaje pytanie, czy można legalnie rejestrować dźwięk i obraz z udziałem funkcjonariuszy publicznych podczas interwencji i następnie publikować te nagrania w internecie?

Nagrywając nie można utrudniać interwencji

W polskim prawie nie ma przepisów, które zakazywałyby nagrywania lub fotografowania policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (tj. podczas interwencji). Oznacza to, że każdy może legalnie nagrywać interwencję prowadzoną przez policjantów (np. telefonem komórkowym). Takie nagranie można wykonywać bez pytania funkcjonariusza publicznego (np. policjanta) o zgodę, a funkcjonariusz generalnie nie może zabronić jego wykonywania lub nakazać jego przerwanie. Policjant nie może bez powodu odebrać kamery, czy telefonu i wykasować nagrania – takie działanie byłoby bezprawne.

Trzeba jednak pamiętać, że nagrywanie interwencji nie może utrudniać policjantom wykonywania czynności służbowych (np. należy stosować się do ich poleceń), bowiem w przypadku utrudniania, policjanci mogliby podjąć działania zmierzające do przerwania lub zakazania nagrywania.

Nie ma żadnych przeszkód, aby wykorzystać nagranie, jako dowód w sprawie administracyjnej lub sądowej, by złożyć skargę lub powiadomić właściwe służby o łamaniu prawa, przekroczeniu uprawnień służbowych.

Publikacja w sieci pod pewnymi warunkami

Inaczej sprawa wygląda jeżeli autor filmu chciałby go opublikować, np. w internecie. W tym przypadku zastosowanie znajdą przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, powszechnie określane w skrócie RODO. Wizerunek policjanta podczas interwencji, nawet jeżeli jest umundurowany, jest daną osobową podlegającą ochronie.

Policjant w czasie interwencji jest bowiem funkcjonariuszem publicznym, ale nie jest osobą publiczną (jak np. politycy). Film taki można zatem opublikować w dwóch przypadkach: gdy nagrany policjant wyrazi zgodę na publikację jego wizerunku lub - gdy twarz policjanta zostanie zasłonięta, głos zniekształcony i zostaną zasłonięte lub usunięte inne elementy, które pozwalałyby na jego identyfikację. Policjant, którego wizerunek został naruszony (udostępniony bez jego zgody), może domagać się zapłaty na jego rzecz odszkodowania.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie