Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studniówka Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie. Polonezem w Trianie maturzyści rozpoczęli swój bal

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Maturzyści z czterech klas Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Skawinie swój pierwszy, wielki bal mieli w sobotę, 20 stycznia 2024 roku. Na radosną zabawę przed maturą, niezapomnianym i jednym z najważniejszych egzaminów w życiu przyjechali do Sali Bankietowej Triana w Mogilanach w powiecie krakowskim. Bawiło się około 160 osób. Uczniowie odtańczyli poloneza na 107 dni przed maturą.

Studniówkowy bal jest pierwszym dla młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Pozwala na wspólne zabawy i zapomnienie o stresie przed egzaminami. To także okazja, żeby w radosnej i doniosłej atmosferze podziękować dyrekcji szkoły i nauczycielom za trud, za wiedzę, wychowanie i troskę, czasem za dyscyplinę, ale i za zrozumienie młodzieńczych pomysłów, zachowania i za wspólne, piękne lata licealne. Studniówka to także czas podziękowań dla rodziców i swoich kolegów.

Do Triany w Mogilanach przybyły setki osób licealistów, ich osób towarzyszących oraz grona pedagogicznego. Na swoje zabawy wybrali piękną salę bankietową z otwartą przestrzenią, przeszkolonymi balkonami. Tu wspólnie spędzali czas, bawili się, tańczyli.

Zobacz na zdjęciach, jak bawili się uczniowie na balu studniówkowym 2024 LO w Skawinie. Nasza GALERIA.

Patronką Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie jest Maria Skłodowska-Curie, ale za motto ta placówka oświatowa wybrała sobie słowa innego wielkiego Polaka Jana Pawła II: który mówił: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".

Formalnie skawiński ogólniak świętuje 70-lecie. Choć Liceum Ogólnokształcące w Skawinie powstało w lipcu 1954 roku na mocy zarządzenia wydanego przez ówczesnego ministra oświaty, to w czasie II wojny światowej tutejsza młodzież miała swoją "nielegalną" szkołę średnią. Według historii zapisanej na stronach skawińskiego ogólniaka, gdy władze Generalnej Guberni zlikwidowały w Polsce szkolnictwo średnie i wyższe to "w głębokiej konspiracji, po raz pierwszy młodzi skawiniacy realizowali na miejscu, programy szkoły średniej." A z końcem wojny niektórzy przystąpili do tzw. małej matury.

Historycznym momentem tej szkoły jest też rok 1963, gdy spośród 31 absolwentów LO aż 29 zdobyło indeksy wyższych uczelni. Na kartach szkoły zapisano: "Liceum skawińskie ten jeden jedyny raz przewyższyło najbardziej renomowane szkoły Krakowa pod względem ilości przyjęć na studia. Podobno procentowo był to rekord krajowy w 1964 roku."

Teraz skawińskie LO także święci sukcesy. W tegorocznym prestiżowym rankingu Perspektywy 2024 znalazło się na 70. miejscu w Małopolsce, a w skali kraju na 714. awansując w tym rankingu w stosunku do poprzedniego wyniku o ponad 200 miejsc. Zdobyło w tym roku Brązową Tarczę Perspektyw.

Maciej Musiał o najpiękniejszej Polce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Studniówka Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie. Polonezem w Trianie maturzyści rozpoczęli swój bal - Dziennik Polski

Wróć na skawina.naszemiasto.pl Nasze Miasto